بهبود وضعیت صنعت آب و فاضلاب در شهرها و روستاهای کشور

بهبود وضعیت صنعت آب و فاضلاب در شهرها و روستاهای کشور

اتفاقی که با یکپارچه سازی شرکت های آبفای شهری و روستایی رقم می خورد؛

بهبود وضعیت صنعت آب و فاضلاب در شهرها و روستاهای کشور

 

اجرای طرح یکپارچه‌سازی شرکت های آب و فاضلاب شهری و روستایی که چندین سال درگیر نهادهای تصمیم گیری بود سرانجام امسال به نتیجه رسید. آنطور که مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور اعلام کرده هدف از اجرای این طرح بهبود راندمان و رسیدگی بهتر به صنعت آب و فاضلاب بخش شهری و روستایی است.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان قم به نقل از ایسنا، در حال حاضر حدود ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در روستاهای سراسر کشور از آب شرب سالم و بهداشتی بهره مند هستند و قرار است که تا یک سال و نیم آینده به بیش از ۳ میلیون نفر از جمعیت روستایی کشور آب شرب سالم و پایدار برسد و طبق برآوردهای صورت گرفته در پایان این دولت جمعیت روستایی بهره‌مند از آب شرب سالم و پایدار به بیش از ۱۰ میلیون نفر خواهد رسید.

هم‌اکنون در تمام ۳۱ استان کشور، پروژه‌های آبرسانی روستایی در حال انجام است و حدود ۴۰۰۰ قرارداد تاکنون در این رابطه با بخش خصوصی منعقد شده و این در حالی است که طبق شاخص‌های جهانی بهداشت که مبتنی بر دسترسی مردم به آب شرب باکیفیت با مختصری پیاده‌روی است، بیش از ۹۵ درصد جمعیت روستایی ایران بهره‌مند محسوب می‌شوند.

با این وجود  برنامه دولت این است که روستاها همچون شهرها آب شرب باکیفیت به صورت لوله‌کشی در منازل خود دریافت کنند و کیفیت آب شرب در روستاها برابر با کیفیت آب شرب در شهرها باشد.

در همین راستا نیز طرح یکپارچه‌سازی شرکتهای آب و فاضلاب شهری و روستایی کلید خورده است.

مهندس حمید رضا جانباز ، مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در این راستا به ایسنا گفت: تمام تلاش ما این است که تأمین آب شهرها و روستاها از آب‌های سطحی افزایش پیدا کند، بنابراین به این سمت رفته‌ایم که تأمین آب شهرها و روستاها از آب‌های زیرزمینی کاهش و آب‌های سطحی افزایش پیدا کند.

وی با اشاره به اینکه یکپارچه‌سازی شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی پس از چندماه از تصویب دولت در اواخر بهمن ماه رسماً اجرایی شد، گفت: هدف این است که بتوانیم راندمان فعالیتها را بالا ببریم.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با تاکید بر اینکه هدف ما بهبود وضعیت صنعت آب و فاضلاب کشور در دو بخش شهری و روستایی است، تصریح کرد: در این مدت نیز شاهد اثرات مثبت اجرای این طرح هستیم و امیدواریم که بتوانیم کارهای بیشتری را در این دو حوزه انجام دهیم.

جانباز با بیان اینکه موضوع فاضلاب روستایی پس از تکمیل پروژه‌های آبرسانی روستایی هدفگذاری بعدی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور است، گفت: تلاش می‌کنیم با بهره‌مندی از منابع داخلی شرکت‌های آبفا، پروژه‌های فاضلاب روستایی را اجرایی کنیم.

موضوع: اخبار عمومی