تاریخچه آب قم

مقدمه
آب نه تنها مایه حیات بلكه مایه بهبود كیفیت حیات، محیط زیست و اقتصاد جوامع بشری است، و این مهم در مناطق خشك و گرمسیری همچون استان قم از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در این راستا شركت آب و فاضلاب استان قم بعنوان متولی تامین و توزیع آب بهداشتی و آشامیدنی مسئولیت شریف سقایت شهروندان و زائران حرم كریمه اهل بیت علیهم السلام را عهده دار است و با تلاش و همت شبانه روزی همه كاركنان و كارگران زحمت كش خود می كوشد تا در كشاكش بحران كم آبی، این شهر تشنه را سیراب از ساغر حیات بخش آب نماید و نبض زندگی را هماره به تپیدن وادارد.
تاریخچه
مسئله تامین آب قم و مطالعات آن از سال های حدود 1330 توسط مهندسین مشاور فرانسوی و ایرانی آغاز و پس از بررسیهای بعمل آمده، مسیر رودخانه قمرود جهت حفر چاه های نیمه عمیق پیشنهاد گردید كه در این راستا چند حلقه چاه در مسیر این رودخانه حفر شد و با احداث شبکه آبرسانی از جنس چدن و دو باب مخزن بتنی هوایی در سال 1343 استخوان بندی اولیه شبكه آبرسانی شهر قم ایجاد گردید و به تبع آن دایره آبیاری در شهرداری قم تشكیل شد.
به مرور زمان با توجه به توسعه شبكه و افزایش جمعیت، تعداد چاه های حفر شده در مسیر رودخانه و حومه قم افزایش یافت. در سال 1347 سازمان آب قم زیر نظر مستقیم وزارت كشور تاسیس گردید. در سال 1356 مطالعات انتقال آب از دشت علی آباد آغاز شد و سرانجام در سال 1359 تعدادی چاه عمیق در دشت علی آباد حفر گردید و با احداث خط انتقال و ایستگاه پمپاژ و منابع ذخیره بتنی، اولین آب نسبتا" شیرین با EC مناسب به قم انتقال یافت و در سال 1362 به بهره برداری رسید.
در سال 1369 قانون تشكیل شركت های آب و فاضلاب توسط مجلس شورای اسلامی تصویب شد و شركت آب و فاضلاب قم در سال 1372 با عنوان سهامی خاص و با سهامداری شهرداری قم، شركت آب و فاضلاب استان تهران، شركت مهندسی آب و فاضلاب كشور و سرمایه گذاری نیرو بعنوان یكی از شركت های اقماری آب و فاضلاب استان تهران تشكیل و تحت نظارت وزارت نیرو مشغول به فعالیت گردید، آنگاه پس از استان شدن قم در سال 1376 از آن شركت منفك و بعنوان شركت آب و فاضلاب استان قم به كار خود ادامه داد.
این تغییر و تحول در حالی صورت پذیرفت كه این شركت، انبوهی از مشكلات فنی و ساختاری نامناسب را به ارث پذیرفت و به منظور تامین و بهبود نیازمندیهای روز آمد مشتریان، با یك نگرش سیستمی و جهت گیری در راستای مهندسی مجدد ساختار های فنی ، انسانی ، توسعه منابع و تجهیزات مورد نیاز، كار سنگین و حجیم خود را آغاز نمود.

عکس های قدیمی

برای مشاهده عکسهای در اندازه بزرگتر روی تصاویر کلیک کنید.